Search
Close this search box.
کارآفرینی در ایران

کارآفرینی در ایران

کارآفرینی در ایران یکی از موضوعات جذاب در بین افراد مختلف است. برای موفق شدن در این حوزه باید با اصول کارآفرینی آشنا باشید و آنها را رعایت کنید‌. اگر می‌خواهید یک کارآفرین موفق باشید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با اصول کارآفرینی و چالش‌های پیش رویتان بیشتر آشنا کنیم.

اصول کارآفرینی در ایران چیست؟

برای کارآفرینی در ایران می بایست یکسری اصول و قوانین را رعایت کنید:

 • کسب دانش لازم

یکی از اصول مهم برای یک کارآفرین، کسب دانش لازم در این زمینه است. هرچقدر شما اطلاعات بیشتری در مورد سرمایه‌گذاری( محصول و جامعه)   داشته باشید مطمئنا تصمیمات درستی خواهید گرفت‌ و بهتر است قبل از هر گونه کارآفرینی در ایران و راه اندازی خط تولید و کارگاه مانند خط تولید مواد شوینده صنعتی نیاز به کسب اطلاعات بسیار زیادی دارید.

 • داشتن سکغ چشم‌انداز منحصر به ‌فرد

یک کارآفرین موفق باید دارای یک چشم انداز منحصربفرد باشد. هدف از کارآفرینی نباید فقط  داشتن یک کسب و کار برای گذراندن زندگی باشد بلکه باید شامل اهداف بالاتر مثل کمک کردن به تمام افراد جهان نیز باشد.

اصول کارآفرینی در ایران

 • داشتن تیم مناسب

یکی دیگر از اصول مهم در کارآفرینی موفق، داشتن یک تیم مناسب است. توجه داشته باشید تیم شما باید در زمینه سرمایه‌گذاری دارای دانش و تخصص باشد در غیر این صورت نمی‌توانید در کارتان موفق بشوید. هم چنین اعضای تیمتان باید با انگیزه، دارای پشتکار و باور یکسانی  باشند تا بتوانند در راستای تحقق اهداف تان به شما کمک کنند.

 • احترام به کارکنان خود

شما به عنوان یک کارآفرین باید محیطی را برای کارکنان ایجاد کنید که در آن احساس آرامش کنند.  قطعا زمانی که به کارکنان احترام بگذارید و کرامتشان حفظ شود انگیزه بیشتری برای کار کردن خواهند داشت. کارآفرینانی که به این اصول توجه نمی‌کنند نه تنها نزد کارکنان خود احترامی  به دست نمی‌آوردند بلکه در کارشان هم موفق نخواهند شد.

 • ارائه محصولات و خدمات موفق

ارائه محصولات و خدمات موفق یکی از اصول مهم کارآفرینی در ایران است. محصولات و خدمات شما باید نوآورانه باشند تا بتوانید در بازار رقابتی از دیگر کسب  و کارها پیشی بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم با نظرسنجی، از نظر مشتریان در مورد محصولات و خدمات خود مطلع شوید و از انتقادات و پیشنهادات آنها استفاده کنید.

 • سرمایه

برای داشتن یک کارآفرینی موفق نیاز به سرمایه دارید. شما با داشتن ایده‌های جذاب برای کارآفرینی می‌توانید سرمایه‌گذاران زیادی را جذب کنید.

 • پاسخگویی

فراموش نکنید اگر در کسب و کارتان شکست خوردید یا موفقیت شدید نباید دلیل موفقیت یا شکست تان را از کارکنان یا سرمایه‌گذاران خود بخواهید بلکه خودتان مسئول همه چیز هستید. به عنوان مثال اگر یک حسابدار استخدام کرده باشید باز هم باید دانش لازم در زمینه حسابداری و نحوه استفاده از آن داشته باشید تا بتوانید یک کسب و موفق را اداره کنید.

 • رشد و بازاریابی

برای داشتن یک کسب و کار موفق باید فضایی را برای رشد آن فراهم کنید. هیچوقت به موفقیت های خود قانع نشوید و دست از تلاش کردن برندارید. مطمئنا هرچقدر شما موفقیت‌های بیشتری کسب کنید سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری پیدا می‌کنند که سرمایه خود را در اختیار شما قرار بدهند. با رعایت اصول بازاریابی می‌توانید محصولات خود را راحت‌تر بفروشید و سود بیشتری کسب کنید‌.

 • شناخت مشتری

یکی از اصول مهم برای داشتن یک کارآفرینی موفق شناخت مشتری است. شناخت مشتریان به شما کمک می‌کند که بدانید  مشتریان شما چه کسانی هستند و چگونه میتوان آنها را جذب کرد. زمانی که شناخت کافی از بازار داشته باشید میتوانید  استراتژی هایی پیاده کنید که نظر مشتریان را بیشتر به محصولات و خدمات تان جلب کنید.

 • تعیین اولویت‌ها

تعیین اولویت‌ها یکی از اصول مهم کارآفرینی در ایران به شمار می‌رود. شما باید اولویت‌های خود را با توجه به اهدافتان مشخص نمایید. سپس هر کدام را به ترتیب انجام دهید تا شاهد موفقیت‌های بیشتری باشید.

چالش کارآفرینی در ایران

برای کارآفرینی در ایران می بایست یکسری چالش ها و سختی ها را پشت سر بگذارید که تعدادی از این چالش ها به صورت زیر خواهد بود:

چالش کارآفرینی در ایران

 • عدم حمایت و پشتیبانی

یکی از چالش‌های بزرگ کارآفرینانی درایران، فقدان حمایت و پشتیبانی می‌باشد. زمانی که هیچ گونه حمایتی از ایده‌ها و توانمندی‌هایی شما به عنوان یک کارآفرین صورت نگیرد ممکن است ادامه کار برایان سخت شود. اگر هیچ کدام از اطرافیان و خانواده، شما را همراهی نمی‌کند می‌توانید از افراد مجرب و با سابقه در این زمینه کمک بگیرید. مطمئنا این افراد زمانی این شرایط را تجربه کرده‌اند و  راهنمایی های آنها برایتان مفید خواهد بود.

 • نداشتن سرمایه

یکی دیگر از چالش‌های کارآفرینی در ایران کمبود سرمایه است. شما برای شروع هر کسب و کاری از جمله کارآفرینی نیاز به سرمایه دارید‌. شاید مجبور شوید برای تحقق اهداف خود از شرکت‌های سرمایه‌گذار کمک بگیرید. اما اگر نتوانید در جذب سرمایه موفق باشید مطمئنا شرایط برایتان دشوار خواهد شد. راه‌حل این مشکل راه‌اندازی یک کسب و کار با سرمایه اندک است. راه‌اندازی خط تولید برخی از محصولات مانند خط تولید کیسه زباله نیاز به سرمایه زیادی ندارید و شما می‌توانید با بودجه اندک کار خود را آغاز کنید.

 • نداشتن اعتمادبه‌نفس

اگر تازه می‌خواهید کار خود را به عنوان یک کارآفرین در ایران شروع کنید ممکن است به دلیل نداشتن تجربه یا فقدان حمایت اطرافیان، اعتماد به نفس کافی را برای شروع کار نداشته باشید. متاسفانه برخی از افراد به دلیل عدم اعتماد به نفس  از اهداف خود دست برمی‌دارند. مطمئن باشید اکثر کارآفرینان با  چالش عدم اعتمادبه‌نفس مواجه شده‌اند. شما میتوانید با مشورت با مشاوران باتجربه و کارآفرینان دیگر این مشکل را پشت سر بگذارید و با انگیزه بیشتری کار خود را ادامه بدهید.

 • نداشتن دانش و تجربه

یکی دیگر از چالش‌های کارآفرینی در ایران فقدان دانش و تجربه است. به عنوان مثال اگر شما قصد ایجاد خط تولید مواد شوینده را دارید در قدم اول باید دانش و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشید. اطلاع در مورد دستگاه و تجهیزات تولید مواد شوینده، مواد اولیه مورد نیاز، فضای مناسب و غیره میتواند به شما برای داشتن یک کسب کار کم ریسک و پرسود کمک کند. برای افزایش دانش در این زمینه می‌توانید از کارآفرینان موفق کمک بگیرید.

بهترین موارد کار آفرینی در ایران

اگر قصد کارآفرینی در ایران را دارید پیشنهاد می‌کنیم برای شروع کار دنبال تولید محصولاتی بروید که پرمصرف و کم ریسک باشند‌. راه‌اندازی خط تولید برخی از محصولات می‌تواند شما را در عرض مدت زمان کوتاهی به سودآوری برساند‌. ابتدا بازار را مورد بررسی قرار دهید و سپس بعد از تشخیص نیاز جامعه می‌توانید با توجه به بودجه خود اقدام به راه‌اندازی خط تولید محصولات مختلف مانند راه‌اندازی خط تولید لیوان یکبار مصرف کنید که نیاز به سرمایه زیادی ندارد و شما می‌توانید در یک فضای کوچک کار خود را شروع کنید و بعد از سودآوری، کسب و کارتان را گسترش دهید.

کارآفرینی در ایران با سرمایه کم

همانطور که اشاره کردیم امکان کارآفرینی در ایران با سرمایه کم وجود دارد. برخی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران تصور می‌کنند که برای کارآفرینی حتما به سرمایه میلیاردی نیاز است؛ در صورتی که می‌توان با سرمایه اندک یک کسب و کار سودآور را راه‌اندازی کرد. اگر قصد کارآفرینی با سرمایه کم را دارید میتوانید از مشاوران شویاسازان کمک بگیرید. شویاسازان در سال 1383 فعالیت خود را در زمینه راه‌اندازی خط تولید صنعتی و کارگاهی همچون خط تولید کیسه زباله آغاز کرده و تا به امروز موفق به راه‌اندازی بیش از هزار خط تولید در نقاط مختلف کشور شده است. شما با مشورت با مشاوران این مجموعه می‌توانید به یک کارآفرین موفق در ایران تبدیل بشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *